• W PRLu nie było nic do kupienia. Nie było nic do kupienia tylko podczas festiwalu „solidarnościowych” strajków z początku lat 1980. i okresu późniejszej blokady ekonomicznej ze strony Zachodu, które zniszczyły wówczas polską gospodarkę i zdestabilizowały polskie społeczeństwo.

    Państwo jest z reguły najlepszym pracodawca, jako że przestrzega prawa i  nie zalega z wypłatami.

    Znalezione obrazy dla zapytania kanalizacja deszczowa

    Przecież bardzo dużo prywatnych firm działa źle – moim zdaniem olbrzymia ich większość (jakieś 90% z sektora MŚP, jako że ich właściciele po prostu nie mają kwalifikacji aby nimi zarządzać a nie stać ich jest na zawodowych menedżerów). Firmy nie dzielą się bowiem na państwowe i prywatne a tylko na dobrze i źle zarządzane. Poza tym, to jaka jest granica między firmą państwową a prywatną? Wiele razy już pisałem, że znaczna ilość amerykańskich przedsiębiorstw jest de facto państwowa. Są to takie wielkie firmy jak na przykład Boeing, General Dynamics, Intel, Lockheed Martin, Northrop Grumman czy Raytheon, których albo głównym odbiorcą jest rząd USA albo też rząd USA finansuje większość prac badawczo-rozwojowych tych przedsiębiorstw, a w ich radach nadzorczych zasiadają z reguły abo emerytowani wojskowi wysokiej rangi, albo też emerytowani wysocy urzędnicy państwowi.

    Jaki powinien być udział własności państwowej i prywatnej, to od dawna wiadomo, że państwo powinno mieć pełną kontrolę nad infrastrukturą, czyli nie tylko nad drogami, kolejami, lotniskami, portami oraz kanałami, ale także nad infrastrukturą telekomunikacyjną, szkolnictwem i ochroną zdrowia oraz kontrolować największe przedsiębiorstwa, które przecież nawet jeśli są formalnie prywatne, to nie mają one dziś konkretnego właściciela, a więc kontrolę nad nimi sprawuje z reguły ich dyrekcja, jako że właściciele akcji tych spółek są zbyt rozproszeni, a tym samym nie są oni w stanie kontrolować przedsiębiorstw (spółek), których są oni formalnymi właścicielami. Sporo pisał na ten temat nieżyjący już niestety J.K.. Galbraith, i do jego dzieł odsyłam tu ciebie.

    Bez własnej silnej państwowości, bez sektora strategicznych firm państwowych, a więc bez własnej myśli technicznej i bez własnej nauki, które z definicji muszą być wspomagane przez państwo (jako że prywatny sektor inwestuje tylko w doraźne zyski) to każdy kraj, nie tylko Polska, skazany jest na klęskę: najpierw gospodarczą, a później w innych www  wymiarach.

    Sukces Korei Południowej polega zaś głównie na tym, że jest ona dotowana od lat przez USA, jako „okno wystawowe” Zachodu w swym regionie. Poza tym, to skąd bierzesz te dane o tym, ze Koreańczycy z południa są wyżsi o dokładnie 10 cm od tych z północy? Odkąd to zresztą wzrost jest miernikiem zdrowia? Podaję więc oczekiwaną długość życia według Światowej Organizacji Zdrowia (WHO)

    Korea Płd. 82.3 (K 85.5 M 78.8)

    Korea Płn. 70.6 (K 74.0 M 67.0)

    Dla porównania:

    USA 79.3 (K 81.6 M76.9)

    Kuba 79.1 ( K 81.6 M 76.9)

    Polska 77.5 (K 81.3 M 73.6)

    Jak widać, to ta podobno biedna, komunistyczna Kuba ma taką samą oczekiwana długość życia jak podobno bogate, kapitalistyczne USA.

    W Korei Południowej de facto gwarantują pracę każdemu, jako że, jak to już pisałem, Korea Południowa jest „oknem wystawowym” Zachodu w swoim regionie. Gwarantują oni więc tam pracę każdemu, tak jak to było kiedyś w Niemczech Zachodnich” (NRF) przed upadkiem NRD. Do tego czasu w NRF nie było praktycznie bezrobocia, ale po upadku NRD tylko przy pomocy sztuczek statystycznych udaje się władzom utrzymać bezrobocie w Niemczech na poziomie nieco tylko poniżej 10% siły roboczej. Proszę popatrzeć na statyki bezrobocia.Ile razy mam ci jeszcze powtarzać, że Korea Północna od dawna jest państwem (neo)feudalnym, z dziedzicznym tronem dynastii Kimów i z ideologią nie marksistowską, a samowystarczalności (dżucze) oraz kultem „wiecznie żyjącego” prezydenta (de facto króla albo nawet cesarza) Kim Ir Sena? Nie uprawiaj więc taniej demagogii.


    votre commentaire
  • Wszyscy mieli gwarantowana prace tylko ze nie bylo nic do kupienia.

    Panstwo jest najgorszym pracodawca jaki moze byc. Prosze mi pokazac jakiekolwiek przedsiebiorstwo panstwowe ktore osiaga dobre wyniki finansowe. Te wszystkie Orleny, KGHMy i inne panstwowe firmy maja za zadanie dawac posady rzadzacej partii a nie pracowac wydajnie. Co trzyma Polske we wzroscie to gospodarka prywatna. Jesli dodamy jeszcze panskie mzonki i polska ekonomia kompletnie sie wylozy. Zastanawiam sie czy mial pan kiedykolwiek jakies kursy ekonomii, jesli tak to chyba byly kursy ekonomii marksistowskiej. Radze jechac do Korei Polnocnej, tam napewno gwarantuja prace kazdemu. Po pobycie w Korei Polnocnej dobrze by bylo pojechac do Korei Poludniowej gdzie nie gwarantuja nikomu pracy i mysle ze wedlug pana Korea Polnocna jest lepsza bo gwarantuje prace kazdemu a to ze ludzie w Korei Polnocnej sa juz o 10 cm nizsi niz w Poludniowej Korei to nie ma znaczenia bo przeciez maja gwarantowana prace. Ludzie będą zarabiać tyle, aby byli zdolni do wykupienia tego wszystkiego co wytworzą.

    No bo kto będzie konsumował te wszystkie produkty jeśli nie dostaną pieniędzy na ich kupno lub ich podział będzie tak zróżnicowany , iż jeden dostanie 1000 razy więcej niż fizycznie jest w stanie skonsumować a 1000 innych zaledwie na 50% tego co potrzebuje.

    Płaca ludzi to popyt zatem jaki jest sens wytwarzać więcej niż są oni w stanie kopic.

    Jakiż jest tez sens, by nieliczni otrzymywali więcej niż są w stanie wydrukować ?

    Na problem trzeba patrzeć nieco dalej niż czubek własnego nosa. Dlaczego w kapitalizmie rynkowym ludzie nie mają pracy? Skąd się bierze w kapitalizmie rynkowym bezrobocie? Wyjaśniałem już na tym blogu, że bezrobotni potrzebni są w kapitalizmie do tego, aby byli oni „biczem” na pracowników zatrudnionych, aby w ten sposób kontrolować poziom płac realnych, nie dopuszczając tym samym aby one wzrosły, a więc aby zmalały tym samym zyski kapitalistów.

    Wyjaśnił to już zresztą dawno twemu, w latach 1940., Michał Kalecki pokazując w eseju „Polityczne aspekty pełnego zatrudnienia”, że w interesie prywatnych pracodawców jest istnienie bezrobocia, aby w ten sposób mieć dostęp do tzw. rezerwowej armii bezrobotnych, czyli zasobu siły roboczej, gotowej do podjęcia jakiejkolwiek pracy (patrz wpis Gospodarza blogu). Kalecki pokazał także że państwo powinno więc konkurować na rynku pracy z pracodawcami prywatnymi, jako że prywatny biznes jest z defincji zainteresowany istnieniem bezrobocia a więc rynek pracy pozostawiony samemu sobie będzie zawsze rynkiem z nadwyżką podaży nad popytem, czyli rynkiem w stanie permanentnej nierównowagi. Oczywiście, prywatny biznes bardzo się jednak boi takiej interwencji państwa, a więc robi on wszystko, aby jej zapobiec, na przykład przekonując, przy pomocy także takich usłużnych idiotów jak ty i przez opiniotwórcze media, że państwo powinno trzymać się od gospodarki z daleka.

    Poza tym, to ponieważ postęp techniczny jest pracooszczędny, a więc „zjada” on kolejne miejsca pracy. Innymi słowy: pracooszczędny ze swej natury postęp technologiczny powoduje, że niedługo już pracy dla ludzi nie będzie, jako że na skutek automatyzacji, w tym szczególnie robotyzacji i komputeryzacji oraz postępów w doskonaleniu sztucznej inteligencji (AI) maszyny przejmą niebawem praktycznie wszystkie produktywne prace, w tym też umysłowe, i to nawet twórcze.

    Pamiętajmy też, o tym, że kapitalizm generuje bezrobocie przy okazji generowania kryzysów nadprodukcji i  część tego bezrobocia „cyklicznego” („koniunkturalnego”) zawsze pozostaje (ekonomiści nazywają to, przez analogię ze zjawiskiem fizycznym, „histerezą”), a więc bezrobocie w kapitalizmie rynkowym istnieje nawet podczas fazy prosperity (dobrej koniunktury) jako że spora część miejsc pracy utraconych podczas recesji zastępowana jest maszynami, a czego dowodzą także statystyki bezrobocia.

    Podobny obraz

    Poza tym, to w interesie pojedynczego kapitalisty leży obniżka płac która przecież obniża koszta produkcji i tym samym zwiększa zysk na poziomie pojedynczej firmy, ale nie generuje przecież ta obniżka płac popytu na wytworzone dobra, a tylko go zmniejsza, a więc to, co pozornie jest dobre dla firmy, jest jednak w skali całej gospodarki źródłem kryzysu nadprodukcji – na rynku pojawia się coraz więcej towarów, ale coraz mniej ludzi jest na nie stać, jako że rośnie bezrobocie i spadają zarobki pracowników, a więc spada także i siła nabywcza konsumentów. Tak więc innowacyjny i pozornie rozgarnięty przedsiębiorca jest de facto generatorem kryzysu nadprodukcji, który ostatecznie doprowadzi do upadku kapitalizmu. Jest on więc bohaterem, jako że, choć nieświadomie i wbrew swoim intencjom, jego działanie prowadzi do zniszczenia kapitalizmu od wewnątrz.


    votre commentaire
  • projektujemy boiska Orlik 2012.za zadanie mamy odwodnić teren,doprowadzić wodociąg i odprowadzić kanalizacje sanitarną.i tu właśnie moje pytanie: mamy spore spadki terenu i kanalizacja grawitacyjna nie da rady.czy mogę liczyć na jakąś pomoc starszych i doświadczonych kolegów jak ten problem rozwiązać.  Co to znaczy "duże spadki"? Za przeproszeniem to co z was za projektanci jak z takim czymś sobie nie radzicie. A tak poza tym to daj przepompownie przy samym zapleczu (bo chyba z boisk nie masz ścieków) a resztę pociągnij tłocznym do grawitacji wg. mnie proste jak budowa cepa.

    Spadki są w dół czy w górę? spadki są takie że ścieki musiałyby płynąć 3 metry pod górę.a jeśli zastosować zwykła przepompownie,która tylko"wyrzuci"ścieki do góry i później grawitacyjnie to studzienka wychodzi 1 metr nad ziemią przy czym teren jest tak ukształtowany,że rura wylotowa wychodziłaby w powietrzu.i niewiele tam można zrobić,takie dziwne ukształtowanie.Najlepiej kupić sobie działkę na odludziu, tak jak ja to zrobiłem, bo jak takich pier... się czepia to już do końca mieszkania w tym miejscu będziesz miał z nim problemy. 

    Znalezione obrazy dla zapytania kanalizacja deszczowa

    A na odludziu to i sie odlejesz spokojnie jak ci się zechce. Prawo budowlane zabrania odprowadzenia wod opadowych na teren utwardzony i na sasiednia działkę. Rozporządzenie ministra infrastruktury z dn 12.042002r dz uz dn 15.062002r paragraf28 1i 2 

    Sasiad powinien wystąpic do powiatowego inspektoratu nadzoru budowlanego i wtedy się zacznie. To wszystko zalezy od warunków. czy istnieje kanalizacja deszczowa czy nie. jeśli nie istnieje to odprowadzenie wód opadowych do gruntu jest jedynym wyjściem czyba że sie połapie ruru spustowe i odprowadzi wode np. do oczka wodnego. Natomiast jeśli jest instalacja deczcowa to jest obowiązkiem właściciela domu podłączyć się do niej i tyle. Czy sąsiad jest upierdliwy? To zalezy od tego co On by powiedział. narazie znamy tylko słowa jednej strony. co w przypadku gdy kanalizacja deszczowa (ogólnospławowa) jest oddalona dwie działki dalej od mojej posesji...aby sie do niej podlaczyc musialbym przekopac posesje sasiadow - pewnnie chcieli by za to kasę- jak okreslają to przepisy? 

    czy muszę sie do niej podłaćzyć jesli nie ma jej przy mojej dzialce? Jesli tak to co było napisane w "warunkach", które dostałeś z urzędu przed wystąpieniem o pozwolenie na budowe? 

    Jeśli jest to stary dom i dotychczas odprowadzona była woda z rur spustowych do gruntu to dalej tak może być i nikt Cię do tego nie zmusi abyś to zmieniał. Infrastruktura zewnętrzna taka jak kanalizacja sanitarna czy deszczowa jest w gestii miasta lub gminy. To do nich należy doprowadzenie ich do granicy Twojej działki. Ty na własny koszt powinienes wykonac tylko przyłącze w granicach Twojej działki. 

    Ja osobiscie wygrałem taka sprawe ze społdzielnia mieczkaniowa OTBS w Ostrowcu Św. która musiała wykonac odprowadzenie deszczowki. Będzie jeszcze załozona sprawa w sadzie o zniszczenia jakie z tego powodu sie dopuscila. 

    Jak w dół, to robi się kaskady a jak w górę to przepompownie.  To czemu nie zrobić całego odwodnienia tłocznego? Z rur PE, które można dość mocno "naginać". Oczywiście przed przepompownią dać piaskownik.założyłem PCV a woda z nich wylewa się na nieutwardzony grunt ma mojej posesji. tak się składa ,że mój dom został wybudowany przy granicy działki, więc jedna z rynien na rogu budynku jest oddalona od granicy działki około 0,5m. Mój sąsiad skarzy sie ze jest to niewłaśiwe i woda wypływajaca z tej rynny zalewa jego działkę. 

    Moje pytanie: czy muszę podłączać rynny do kanalizacji deszczowej, czy moge pozostawić układ bez zmian? Kto ma racje

     


    votre commentaire
  • To bedzie chyba najprostrzy sposob. Taki czujnik to mogly by byc dwie blaszki, gdy woda je zaleje bedzie znak ze jest woda. Jednak nie bylo by to zbyt dobre ze wzgledu na mala dokladnosc. Mysle ze troszke googlowania, czy allegrowania   i mozna by taki czujnik znalezc. W ostetecznosci, mozna jakis maly plywak (cos ala mechenizm w spluczce)wody przeplywajacej przez rure idaca od pompy do hydroforu. W momencie i w momencie kiedy nie ma przeplywu, odlamczalo by pompe i otwieralo zawór z wodociagu. Pod hasłem "graniczny poziom wody" rozumiem poziom wody w studni, poniżej którego pompa zaczyna zasysać powietrze.

    Z kolei "bezpieczny poziom wody" - to taki na wysokości którego można byłoby umieścić czujnik. Mógłby znajdować się on np. metr powyżej poziomu granicznego, tak aby zachować jakiś bezpieczny margines pracy pompy.

    W cytowanym przez Ciebie stwierdzeniu "skrótowo" połączyłem oba zwroty w jeden  

    Czy myśląc "woda" masz na myśli wodny roztwór węglanów wapnia i magnezu dobywany z pod ziemi do celów bytowych?

    Wszelkie czujniki poziomu montowane separator  w miejscach dostępnych są SERWISOWALNE i wtedy można zastosować dowolny z pokazanych w linku.

    Jak precyzyjnie umieścić czujnik np. 25m pod gruntem w rurze 4" i tak, aby do niego nie wracać? Jak serwisować i ponownie precyzyjnie umieszczać w tym samym miejscu?

    O blaszkach zapomnij. Tak to w wojsku wodę na cherbatkę się gotowało.

    Sprawdzanie czy pompa pracuje to kiepski pomysł. W dobrze zbudowanym hydroforze sporo czasu stoi z powodów technologicznych - i wtedy co? Sieć wodociągowa? I pompa już nie ruszy, bo nie może?

    Co z rozpuszczaniem się powietrza w wodzie? Co z uzupełnianiem poduchy?

    Wiecie jak wygląda "poziom wody" w głębinówce jak wystartuje pompa?

    Są gotowe rozwiązania. Można je nazwać "małą automatyką". Schemat prosty jak budowa cepa. Dwa manometry kontaktowe i kilka (chyba 3) przekaźników. Do tego czujnik , który wcześniej opisałem i zawór elektromagnetyczny. Może się zdarzyć, że będzie potrzebny reduktor ciśnienia dla wodociągu. Całość zmontowana i zasilona w pomieszczeniu zbiornika hydroforu.

    Znalezione obrazy dla zapytania wodociag

    Podejście do problemu "na skróty" zaowocuje tym, że zamieszkasz przy postawionej automatyce w roli stałej obsługi ruchu.

    Studnia głębinowa ze studnią z kręgów separator  ma wspólne tylko słowo "studnia". Woda to najdziwniejszy związek chemiczny w przyrodzie. Każdy ją widział, a nikt jej nie zna!

    Poszukałem trochę i jeśli chodzi o czujniki, to jest spory wybór wśród firm oferujących systemy automatyki, np.

    Nawet są tam czujniki mogące wskazywać 5 różnych poziomów cieczy - można sobie kontrolować poziom wody w studni...


    votre commentaire
  • Chciałbym podłączyć wodę do działki jednak koszt budowy wodociągu w moim przypadku wynosi ok 25 tys ( 40 m wodociągu,fi 100 przecisk do rury fi 300 żeliwnej +przyłącze ) . Zastanawiam się wiec nad zbudowaniem studni wierconej . w związku z tym mam pytanie czy ktoś z Was korzysta z takiej studni do zaopatrywania domu jednorodzinnego i czy to się sprawdza ? Czy orientujecie się jaki jest koszt budowy oraz utrzymania takiej studni? Mam zamiar oprócz przyłącza wodociągowego wywiercić własnę studnię. Chciałbym, aby główny pobór wody w domu pochodził ze studni, a tylko w razie konieczności woda pobierana była z wodociągu.Można zatopić tensometr, spiąć go z miernikiem przemysłowym itd.

    Znalezione obrazy dla zapytania wodociag

    Starym i dobrym pomiarem słupa wody w studniach jest pomiar ciśnienia wypieranego słupa wody z cienkiej rurki pomiarowej.

    Do studni wpuszczamy cienki wąż igielitowy z obciążonym końcem. Początek węża podłączamy do malutkiej pompki powietrza (podobnej do akwaryjnych). Mierzymy ciśnienie w tym wężu. Z jego otwartego końca na dnie studni bąbelkuje powietrze po wyparciu całego słupa wody. (wąż ma być cienki) Geometria układu nie ma znaczenia. Pomiar może być w piwnicy a studnia w ogrodzie. (naczynia połączone). 1 atm=10m słupa wody (dość dobre przybliżenie). Jeżeli manometr wskaże 0.5 atm to znaczy, że jest tam ok. 5m wody. Manometr może być kontaktowy (z nastawnymi stykami). Reszta jest prosta.

    Do pobierania wody ze studni mam zamiar wykorzystać hydrofor przelotowy ze zbiornikiem pojemnościowym ok. 300 litrów.

    mozesz polaczyc wodociag i studnie. Najlepiej to zrobic w piwnicy/kotlowni, czy gdzies gdzie masz jakas rozdzielnie. Jedyny warunek to zastosowanie zaworow zwrotnych, aby wody nie mogly sie "wymieszac".

    Załóżmy, że punktem zejścia się obu instalacji będzie zbiornik hydroforu. Jednym króćcem do zbiornika pompa będzie tłoczyć wodę ze studni, zaś drugim  do zbiornika hydroforu wodociąg. Pompa powinna tłoczyć wodę do momentu, aż w zbiorniku hydroforu zostanie osiągnięte założone ciśnienie.

    Jednak jak zapobiec sytuacji, aby zbiornik hydroforu napełniał się wodą ze studni, a nie wodą "wpychaną" do niego z wodociągu?

     

    Należałoby chyba zastosować na króćcu wodociągu elektrozawór, który byłby otwierany w momencie gdy w studni zacznie robić się sucho (przy okazji automatycznie odcinane byłoby zasilanie pompy, aby ta się nie zatarła).

    I wszystko wyglądałoby pięknie, tylko jak nie bawiąc się w "Adama Słodowego" rozwiązać kwestię sprawdzania stanu wody w studni? Naprawdę nie ma gotowych rozwiazań? A może wystarczyłby   jakiś czujnik poziomu wody umieszczony na najniższej bezpiecznej granicy poziomu wody w studni?

    Natomiast zeby woda z wodociagu byla zalanczana automatycznie bo braku wody w studni trzeba by jakis elektrozawor i czujnik ze brakuje wody w studni. 

    Jak do tego dołączyć wodociąg, w którym miejscu? No i jak w razie potrzeby "automatycznie" przełączać się z poboru studziennego na wodociąg?

    .


    votre commentaire


    Suivre le flux RSS des articles de cette rubrique
    Suivre le flux RSS des commentaires de cette rubrique